Bears Logo
North Sydney Junior Reps Harold Matthews & S.G. Ball Teams.
This in an unofficial Bears site - does not reflect the thoughts or ideas of North Sydney Bears Football Club

Harold Matthews Draw & Results 2009
   
ROUND 1 Result Sat 14 February Result VENUE TIME TIME REFEREE BEARS PTS SCORERS    
Central Coast 14 v St George 14 Morrie Breen Wyong   12.00pm Ziggy Prezlanska-Adamski Tries: Ryan Bradbery    
Cronulla 32 v Balmain 8 Toyota Stadium   4.00pm Paul Mellor      
Manly * 14 v Western Sydney Academy 6 Brookvale Oval   4.00pm Scott Shepherd      
Newcastle 56 v South West Sydney Academy 0 St John Oval Charlestown   2.15pm Jeff Hartup      
Western Suburbs 26 v Gold Coast 12 Campbelltown Stadium   1.00pm Kasey Campbell      
South Sydney 46 v North Sydney 6 Erskineville Oval   10.00am Andrew Wheeler      
Illawarra 18 v Parramatta 18 Centenary Field Albion Park   4.00pm Nicolas McInerney      
Canberra 10 v Penrith 38 Seifert Oval, Canberra   1.00pm Liam Nicholls      
Bulldogs 36 v Sydney Roosters 4 The Crest   4.00pm Scot Murray      
                  Goals: Rod Quinn 1/1
ROUND 2 Result Sat 21 February Result VENUE TIME TIME REFEREE BEARS PTS SCORERS
Manly 18 v Central Coast 16 Brookvale Oval   4.00pm Mitch Stone Tries: Sam Costa
Cronulla * 4 v Newcastle 24 Toyota Stadium   2.00pm Ziggy Prezlaska-Adamski Adam Clarke
Gold Coast 38 v St George 8 Betty Diamond, Tugun   1.00pm Qld Referee  
South Sydney 14 v Balmain 22 Erskinville Oval   9.30am Henry Perenara  
Western Sydney Academy 12 v Illawarra * 22 St Marys Stadium   5.00pm Liam Nicholls  
South West Sydney Academy 6 v Canberra 46 Worrell Park, Junction Rd, Ruse   4.30pm Andrew Wheeler  
Sydney Roosters 26 v Western Suburbs 38 Henson Park - Sun 22nd   2.00pm Jeff Hartup  
Bulldogs 62 v North Sydney 8 Abbott Park, Chester Hill   4.00pm Kasey Campbell  
Penrith * 6 v Parramatta 28 CUA Stadium   12.40pm Nick McInerney  
                Goals: Rod Quinn 0/2
ROUND 3 Result   Sat 28 February Result VENUE TIME TIME REFEREE BEARS PTS SCORERS
Bulldogs 30 v Central Coast 6 The Crest   3.00pm Andrew Wheeler Tries: Daniel Townsend
Penrith 24 v Sydney Roosters 30 St Marys Leagues Stadium   1.00pm Ziggy Przeklasa-Adamski Adam Clarke x 4
Canberra 18 v Parramatta * 30 Seifert Oval, Canberra   2.00pm Scott Shepherd Ryan Clarke
Illawarra 18 v North Sydney 32 WIN Stadium   4.00pm Nick McInerney  
Western Suburbs 42 v South Sydney 20 Hillier Oval Liverpool   10.00am Mitch Stone  
Gold Coast 40 v South West Sydney Academy 6 Betty Diamond, Tugun   2.00pm Qld Referee  
Western Sydney Academy 30 v Newcastle 16 St Marys Stadium   4.00pm Kasey Campbell  
Manly 24 v Balmain * 8 Brookvale Oval   9.00pm Jeff Hartup  
Cronulla 30 v St George * 6 Toyota Park   9.00am Liam Nicholls  
      Times subject to change           Goals: Rod Quinn 4/7
ROUND 4 Result   Sat 7th March Result VENUE TIME TIME REFEREE BEARS PTS SCORERS
Sydney Roosters 28 v Central Coast 20 Henson Park   12.00pm Nick McInerney Tries: Daniel Townsend
Canberra 24 v Bulldogs 40 Seiffert Oval   1.30pm Ziggy Przeklasa-Adamski Sam Coster
Illawarra 16 v Penrith 38 Centenary Field Albion Park   12.00pm Andrew Wheeler  
South Sydney 18 v Parramatta * 18 Erskineville Oval   11.00am Mitch Stone  
North Sydney 12 V Gold Coast 40 Erskinville Oval   1.45pm Philip Sung  
Newcastle 38 v Western Suburbs 12 Birmingham Park, Newcastle   1.00pm Kasey Campbell  
South West Sydney Academy 20 v Manly 34 Worrell Park, Ruse   10.00am Scot Murray  
Western Sydney Academy 14 v Cronulla 30 McCredie Park, Guildford   3.00pm Liam Nicholls  
Balmain 30 v St George 18 McCredie Park, Guildford   12.00pm Scott Shepherd  
                  Goals: Rod Quinn 2/2
ROUND 5 Result Sun 15th March Result VENUE TIME TIME REFEREE BEARS PTS SCORERS
Canberra 12 v Central Coast 14 Seifert Oval, Canberra   1.00pm Mitch Stone Tries:
Illawarra 12 v Sydney Roosters 22 WIN Stadium   12.00pm Liam Nicholls Adam Clarke
Bulldogs 28 v South Sydney 8 The Crest   6.30pm Scot Murray Ryan Clarke
Gold Coast 40 v Penrith 16 Betty Diamond, Tugun   1.00pm Qld Referee  
Parramatta 26 v Newcastle 6 Cabramatta Sports   12.00pm Scott Shepherd  
North Sydney 12 v Manly 40 TG Milner Field - Sun 15th   3.00pm Ziggy Przeklasa-Adamski  
Western Suburbs 16 v Cronulla 18 Campbelltown Stadium   12.00pm Nick McInerney  
St George 56 v South West Sydney Academy 0 Erskinville Oval   12.00pm Jeff Hartup  
Balmain 38 v Western Sydney Academy 4 Holy Cross College   1.30pm Kasey Campbell  
                Goals: Rod Quinn 2/2
ROUND 6 Result   Sun 22nd March Result VENUE TIME TIME REFEREE BEARS PTS SCORERS
Central Coast 18 v Illawarra * 6 Morrie Breen, Wyong   12.00pm Drew Oultram Tries:
South Sydney 16 v Canberra 16 Redfern Oval   1.30pm Darren Van de Moosdyk Adam Clarke
Sydney Roosters 14 v Gold Coast 14 Henson Park   12.00pm Ziggy Przeklasa-Adamski Kieran Jones
Newcastle 20 v Bulldogs 26 Birminghan Park, Newcastle   1.00pm Scot Murray  
Penrith 30 v Manly * 14 CUA Stadium   1.30pm Scott Shepherd  
Parramatta 30 v Cronulla 4 Cabramatta Sports   1.45pm Con Spanos  
North Sydney 10 v St George 26 TG Milner Field - Sun 22nd   3.00pm Nick McInerney  
Balmain 14 v Western Suburbs 40 Birchgrove Oval   12.00pm Kasey Campbell  
Western Sydney Academy 28 v South West Sydney Academy 8 Cabramatta Sports Ground   11.00am Philip Sung  
                Goals: Rod Quinn 1/2
ROUND 7 Result Sat 28th March Result VENUE TIME TIME REFEREE BEARS PTS SCORERS
Central Coast 24 v South Sydney 10 Morrie Breen, Wyong   12.00pm Scot Murray Tries:  
Gold Coast 44 v Illawarra * 12 Betty Diamond, Tugun   1.00pm Qld Referee Rod Quinn
Newcastle 44 v Canberra 14 Birmingham Park, Newcastle   1.00pm Drew Oultram Kwaku Ansah
Sydney Roosters 12 v Manly * 16 Henson Park   12.00pm Con Spanos  
Cronulla * 6 v Bulldogs 28 Toyota Stadium   12.00pm Kasey Campbell  
St George 16 v Penrith 24 Forshaw Rugby Park   12.00pm Darren Van de Moosdyk  
Parramatta 46 v Balmain 0 Cabramatta Sports   1.45pm Nick McInerney  
Western Sydney Academy 30 v North Sydney 12 Cabramatta Sports Ground   11.00am Matthew Treneman  
Sth West Sydney Academy 6 v Western Suburbs 46 Narellan Sports Ground   12.30pm Liam Nicholls  
                Goals: Rod Quinn 0/3
ROUND 8 Result Sat 4th APRIL Result VENUE TIME TIME REFEREE BEARS PTS SCORERS
Central Coast 18 v Gold Coast 12 Morrie Breen, Wyong   1.00pm Kasey Campbell Tries:
Newcastle 34 v South Sydney 10 Birmingham Park, Newcastle   1.00pm Scot Murray Gordon Broome x 2
Manly 18 v Illawarra 20 Brookvale Oval   12.00pm Con Spanos Rod Quinn x 2
Cronulla 20 v Canberra 24 Toyota Park   1.30pm Liam Nicholls John Hassaratti
St George 24 v Sydney Roosters 4 WIN Jubilee   12.00pm Ryan Jackson Adam Clarke
Bulldogs 30 v Balmain 6 The Crest   12.00pm Matthew Treneman Ryan Clarke
Penrith 26 v Western Sydney Academy 4 CUA Stadium   11.30am Nick McInerney  
Parramatta 88 v South West Sydney Academy 0 Cabramatta Sports   12.00pm James Vella  
North Sydney 40 v Western Suburbs 28 North Sydney Oval   2.00pm Mark Bohan  
                  Goals: Rod Quinn 6/7
ROUND 9 (Easter Long Week-end) Result Sat 11 APRIL Result VENUE TIME TIME REFEREE BEARS PTS SCORERS Seasons Tries Goals
Central Coast 10 v Cronulla 18 Morrie Breen, Wyong   12.00pm Con Spanos Tries: Adam Clarke 9  
St George 16 v Manly * 20 WIN Jubilee Oval Kogarah   6.00pm Liam Nicholls Gordon Broome x4 Gordon Broome 6  
Balmain 12 v Newcastle 36 Leichhardt Oval   12.00pm Philip Sung Adam Clarke Ryan Clarke 3  
Western Sydney Academy 0 v Gold Coast 64 Western Weekender   1.00pm Scot Murray John Hassaratti Sam Coster 3  
South Sydney 76 v South West Sydney Academy 0 Erskinville Oval   12.00pm Mark Bohan Kwaku Ansah Rod Quinn 3 21/29
Western Suburbs 38 v Illawarra 24 Campbelltown Stadium   12.00pm Story Park Asquith Sam Coster John Hassaratti 2  
North Sydney 42 v Canberra 22 Story Park Asquith   1.00pm Trent Cini   Daniel Townsend 2  
Parramatta 38 v Sydney Roosters 16 New Era Stadium Cabramatta   11.00am Nick McInerney   Kwaku Ansah 2  
Penrith 10 v Bulldogs 36 CUA Stadium   6.15pm Kasey Campbell   Ryan Bradbery 1  
Playoffs                 Goals: Rod Quinn 5/8 Kieran Jones 1  
ROUND 16 Playoff Result   Sat 18th April Result VENUE TIME TIME REFEREE BEARS PTS SCORERS 32
Bulldogs (1) 36 v South Sydney (12) 16 Campbelltown Stadium   10.00am Joanne Spagarino Tries:
Western Suburbs (6) 34 v Penrith (7) 12 Campbelltown Stadium   1.00pm Nick McInerney  
St George (10) 62 v Manly (3) 4 Campbelltown Stadium   2.30pm Scot Murray  
Parramatta (2) 50 v Roosters (11) 6 CUA Stadium   12.00pm Kasey Campbell  
Gold Coast (4) 30 v Central Coast (9) 36 The Crest   10.30am Shane Smith  
Cronulla (8) 20 v Newcastle (5) 28 The Crest   1.30pm Jeff Hartup  
Ipswich 30 v Central Comets 16 Bishop Park   12.30pm Qld Referee  
Brisbane Norths 42 v Townsville 30 Bishop Park   2.00pm Qld Referee  
            Goals:
QUATER FINAL Result Sat 25th April Result VENUE TIME TIME REFEREE PTS SCORERS
Bulldogs 38 v Townsville 16 Toyota Stadium   5.00pm Adam Cassidy  
Western Suburbs 26 v St George 24 Brookvale Oval   12.30pm Scott Shepherd  
Newcastle 34 v Central Coast 10 Brookvale Oval   2.00pm Warwick Bowden  
Brisbane Norths 24 v Parramatta 38 Langlands Park Brisbane   2.00pm Qld Referee  
                   
SEMI FINAL RESULT Sat 2nd May Result Venue   TIME REFEREE  
Parramatta 40 v Western Suburbs 16 St Marys Stadium   10.30am    
Bulldogs 30 v Newcastle 24 St Marys Stadium   12.00pm    
                  Goals:
GRAND FINAL Result Sat 9th May Result VENUE TIME TIME REFEREE 2009 Premiers
Bulldogs 34 v Parramatta 22 St Marys Stadium   1.00pm
Matthew Noyen       
Bulldogs
Close This PageTo Return To Bears Jnr Reps              
* Means the NRL Team is playing at home         # Means a team will be required to wear the alternate uniform  
This program is copyrite to A.Klein 2000-2009 and cannot be used without prior approval